Odborníci z Poľska a Slovenska diskutovali o zlepšení kvality ovzdušia v Prešove
V Prešove prebehla trojdňová študijná cesta odborníkov zo Slovenska a Poľska, na ktorej sa diskutovalo o zlepšení kvality ovzdušia, znižovaní energetickej chudoby a podpore udržateľných energetických riešení. Podujatie, organizované Inovačným partnerským centrom (IPC), sa konalo v rámci projektu LIFE „Podkarpatské – ži a dýchaj“ a zúčastnili sa ho zástupcovia samospráv, štátnej správy, vysokých škôl a environmentálnych organizácií.
Program zameraný na aktuálne témy
Hlavným cieľom podujatia bolo poskytnúť platformu na výmenu skúseností a odborných poznatkov v oblastiach ako je kvalita ovzdušia, energetická efektívnosť, energetická chudoba a fungovanie energetických komunít. Požiadavka na udržateľné energetické politiky je v súčasnej dobe čoraz akútnejšia, čo sa odrazilo aj v obsahu prednášok a diskusií.
Odborné návštevy a výmena skúseností
Prvé dva dni študijnej cesty boli zamerané na odborné návštevy a terénne skúsenosti. Účastníci navštívili Prešovskú univerzitu, kde sa zamerali na environmentálnu politiku a manažment, a observatórium Kolonické sedlo, ktoré sa zaoberá problematikou svetelného znečistenia a ochrany nočnej oblohy. Tieto aktivity umožnili účastníkom vidieť aj nazbierať cenné informácie z praxe.
Verejná diskusia a prezentácie
Záverečný deň bol otvorený aj širokej verejnosti a priniesol množstvo prezentácií zo strany odborníkov zo Slovenska a Poľska. Hlavné témy sa týkali aktuálneho stavu kvality ovzdušia v Prešovskom kraji, energetickej efektívnosti a energetickej chudoby, ako aj podpory energetických komunít. Diskutovalo sa aj o konkrétnych dobrých praktikách a iniciatívach, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu situácie v týchto oblastiach.
Spolupráca ako kľúč k udržateľnému rozvoju
Riaditeľ IPC, Jozef Šimko, vyzdvihol význam spolupráce medzi odborníkmi a inštitúciami. Podľa jeho slov, zlepšenie kvality ovzdušia a energetickej efektívnosti je možné dosiahnuť iba spoločným úsilím. „Kvalitné riešenia v oblasti ochrany ovzdušia, energetickej efektívnosti či boja proti energetickej chudobe vznikajú najmä vtedy, keď sa prepájajú odborníci, samosprávy a verejné inštitúcie,“ skonštatoval Šimko, čím zdôraznil potrebu integrácie rôznych sektorov pre dosiahnutie zdravšieho a udržateľnejšieho regiónu.