Riaditeľ Štátnej opery v Banskej Bystrici rezignoval
Šimon Svitok, doterajší riaditeľ Štátnej opery v Banskej Bystrici, oznámil svoju rezignáciu k 31. decembru 2025 z osobných dôvodov. Táto informácia bola zverejnená prostredníctvom ministerstva kultúry, ktoré vyjadrilo vďaku Svitokovi za jeho profesionálny prístup a prínos v oblasti umenia na Slovensku.
Podľa vyjadrenia hovorkyne ministerstva kultúry, Petra Demková, Šimon Svitok bude aj naďalej pôsobiť v Štátnej opere ako sólista a umelecký riaditeľ, čo naznačuje jeho pokračujúci záujem o inštitúciu, aj keď sa vzdal svojej riadiacej funkcie.
Svitokova rezignácia je spojená s dlhodobým pracovným tlakom a potrebou chrániť svoje zdravie, o čom sa vyjadrila vedúca propagácie divadla, Katarína Vollmannová. Je evidentné, že stres a zodpovednosť spojená s riadením kultúrnej inštitúcie ponúkajú nároky, ktoré nie sú ľahko zvládnuteľné.
Ministerstvo kultúry avizovalo, že bude informovať verejnosť o ďalších krokoch týkajúcich sa vedenia Štátnej opery, a to v súlade s rozhodnutiami zriaďovateľa. Rezignácia šéfa operačného súboru tak otvára otázku o budúcnosti inštitúcie, ktorá má pred sebou náročný proces hľadania nového lídra.
Súčasný stav poukazuje na potrebu zlepšiť pracovné podmienky v kultúrnych inštitúciách, aby sa predišlo podobným situáciám, ktoré môžu mať negatívny dopad na umenie a kultúru na Slovensku. Aká bude reakcia vedenia a aké opatrenia sa prijmú, to zostáva otvorenou otázkou, na ktorú diváci aj zamestnanci opery určite čakajú s napätím.
Zdroj: www.sme.sk/domov/c/riaditel-statnej-opery-v-banskej-bystrici-rezignoval-na-funkciu